Distincții și Premii

Diploma – Cetatean de Onoare al satului Ostrita – Cernauti, Ucraina

Diploma – De Onoare pentru propasirea Artelor Plastice – Cernaurti, Ucraina

Diploma – Congresul al XVIII-lea al Inter Asso – Brasov, Romania

Premiu pentru arta plastica 2011 – Fundatia Culturala a Bucovinei, Ed. XVII, Suceava, Romania

Diploma – Anul 80 al Artelor Plastice Bucovinene – Suceava, Romania

* 1969 – Diploma de participare – Târgu Mureş
* 1969 – Premiul I la grafică – Târgu Mureş
* 1970 – Menţiune ,,Casa Scânteii’’ – Bucureşti
* 1975 – Diploma şi Premiul I – Foto Platică – Suceava
* 1978 – Premiul de debut la Revista ,,Urzica’’
* 1979 – Titlul de laureat al Festivalului naţional ,,Cântarea României’’ – medalia de argint
* 1979 – Premiul II – Cuplu Satiric – grafică – etapa republicană
* 1981 – Premiul I – faza interjudeţeană – satiră – grafică ,,Dosarul’’
* 1981 – Premiul I – etapa interjudeteană de grafică
* 1981 – Menţiune – etapa republicană F.N.C.R.
* 1981 – Premiul I la grafică F.N.C.R.
* 1981 – Premiul II – faza interjudeţeană – grafică
* 1982 – Medalia de argint – F.N.C.R.
* 1983 – Marele premiu – ,,Toamna la Voroneţ’’ – colaborare diaporamă
* 1983 – Premiul special al juriului pentru grafică la filmul ,,Aici s-a născut tricolorul’’
* 1983 – Medalia de argint – grafică F.N.C.R.
* 1984 – Premiul ,,Danubiu’’ – Salonul umorului Brăila
* 1986 – Menţiune ,,Mărul de aur’’ – Bistriţa
* 1986 – Premiul special al juriului internaţional Vercelli – Italia
* 1987 – Premiul III – Salonul de vară al umorului Brăila
* 1987 – Premiul I şi laureat al F.N.C.R.
* 1996 – Premiul III – Salonul Naţional de Caricatură Gura Humorului
* 1996 – Premiul II – Salonul de Caricatură ,,Luna Pădurii’’ – Suceava
* 1996 – Premiul special al fundaţiei Culturale Bucovina
* 1997 – Premiul I – Salonul Naţional de caricatură Gura Humorului
* 1998 – Premiul Ziarului ,,Libertatea’’
* 2007 – Premiul Fundaţiei Culturale Bucovina
* 2008 – Cetatean de Onoare al orasului Rio Negro – Parana – Brazilia
* 2009 – Trofeul Bucovinei, certificatul de martir al neamului romanesc
* 2009 – Premiul Fundatiei Culturale “Bucovina” pentru grafica la volumul “Memoria Retinei Gulagului Romanesc”
* 2010 – Cetatean de onoare a localitatii Ostrita (Regiunea Cernauti) – Ukraina
* 2011 – Premiul Fundatiei Culturale a Bucovinei pentru Arta Plastica – Suceava
* 2012 – Pictorul anului ’80 – Suceava
* 2012 – Cetatean de onoare a Orasului Gura Humorului